Oplatí sa Vám zriadiť si embosovanú kartu?

V dnešnej dobe existuje veľké množstvo platobných kariet. Tak teda akú kartu si zriadiť, aby ste s ňou poplatili všetko čo potrebujete bez zbytočných problémov. V tomto článku sa pozrieme na embosovanú kartu, jej výhody a nevýhody.

Čo je embosovaná karta?

Embosovaná karta je platobná karta, ktorá umožňuje majiteľovi karty platiť za tovar a služby v obchodoch, ktoré akceptujú platobné karty, ale nie sú vybavené terminálom.

ID-100300148V týchto obchodoch sa používa k získaniu údajov o platobnej karte mechanický snímač alebo imprinter. Vďaka nemu získa obchodník odtlačok údajov vyrazených reliéfnym písmom na zákazníkovej karte, ktoré mu ešte zákazník potvrdí svojím podpisom. Na základe týchto krokov je potom platba po požiadavke obchodníka zúčtovaná bankou.

Aké problémy spôsobuje embosovaná karta?

Táto platobná karta môže spôsobovať dva problémy. Jedným problémom je, že po zaplatení pomocou imprintéru sa Váš zostatok na účte neaktualizuje hneď, ale až po niekoľkých dňoch či týždňoch. Všetko záleží na tom, kedy obchodník doručí banke doklad o zaplatení. No dá sa predpokladať, že to nerobí každý deň, ale v nejakých intervaloch, napríklad po týždni alebo mesiaci.

Druhým problémom môže byť zneužitie embosovanej karty. Po odcudzení, keď  dáte zablokovať kartu, tak je karta okamžite zablokovaná proti elektronickej platbe. Avšak, kartou sa dá naďalej platiť na podpis. Proti tomuto zneužitiu karty prostredníctvom podpisu, banky bojujú takzvanou stoplistáciou. Je to jednoduchý zoznam kariet, ktoré boli odcudzené a obchodníci ich pred každou platbou kontrolujú či sa karta nenachádza na tomto zozname. Tieto zoznamy však nie sú denne aktualizované.

Ak ste zvyknutý platiť svoje nákupy bezhotovostne, tak sa Vám túto kartu oplatí zaobstarať. Navyše v zahraničí radšej akceptujú embosované karty ako ostatné. Praktickosť karty kompenzuje mieru rizika a nedostatočnú možnosť sledovania zostatku na účte.

This entry was posted in Články, Kreditní karty. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*